Promosyon Fırsatları

>>> 16-12-2015 10:16:52

“Teknoloji gelişti, promosyon ürünü değişti.” İçinde bulunduğunuz durumu en iyi ifade eden cümlelerden bir tanesi bu cümledir. Promosyon ürünleri denilince akla yıllardır değişmeden kullanılan promosyon ürünleri gelir. Bunların başında anahtarlık,  kalem, defter, ajanda, takvim gibi ürünler bulunur. Son yıllarda teknolojini gelişmesi ile beraber insanların ihtiyaçları da sürekli değişim gösterir. Promosyon vermek isteyen firmalar da bunu bildikleri için promosyon çalışmalarını bunlar üzerine yoğunlaştırır. Müşteri memnuniyetini merkeze alan firmalar, bütçeleri dahilinde teknolojik ürünleri promosyon olarak verirler.  Aslında promosyon ürünlerin belirlenmesinde en önemli unsur, firmanın bulunduğu sektördür. Firma kendi sektörü ile alakalı promosyon vermek istiyorsa ve bütçesi kısıtlı ise, promosyon ürünü az alır ama etkili hazırlatarak bu işe çözüm bulabilir. Nokta atışı ile müşteriye firmanızı tanıtacak ve daha çok kişinin firmanızı seçmesini sağlayacak promosyon ürünler seçmeniz önemlidir. Örnek olarak teknolojik aletler satan bir firma iseniz taşınabilir şarj cihazı, flash bellek, cd çantası gibi ürünleri promosyon verebilirsiniz ya da sağlı sektöründe çalışan firma iseniz medikal ürünlerden promosyon seçebilirsiniz. Özellikle giyim sektöründe yeni açılan firmalar bazen promosyon çalışmalarını “ bir alana bir bedava” şeklinde yürütebilmektedirler.

Seçtiğiniz promosyon ürünleri hazırlatacağınız kurum ve kuruluşlarda önemlidir. Bu tip işletmeler, seçmiş olduğunuz promosyon ürünün üzerine sizin firmanıza ait olan amblemi ya da ismini özenle bastırır. Baskı işlemi sırasında istediğiniz renkler ve istediğiniz büyüklükler kullanılır. Promosyon ürünün görünür yüzüne baskı işlemi yapılır. Çoğu zaman firmalar amblemlerinin altına adres bilgilerini ve telefon bilgilerini de bastırabilirler. Seçmiş olduğunuz promosyon ürüne firmanın ambleminin baskı işlemi uygulanırken dikkat edilmesi gereken husus, ürünün zarar görmemesi olacaktır.

Radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçları ile yapılan reklam çalışmalarından daha çok reklam yapan promosyon ürünlerin en büyük avantajı budur. Reklam ve tanıtım masrafınız promosyona ayırıp hem müşteriyi memnun etmek hem de bütçeyi kısıtlı kullanmak olur. Promosyon ürünlerini müşteri gittiği her yere götüreceğinden bir anda birden fazla kişiye ulaşır. Yani promosyon çalışmaları sanal ortamda yayılan ‘viral reklamın’ reel halidir.